Analiz Sonucunu Etkileyen Faktörler

Güvenilir ve tibbi açıdan degerlendirilebilir sonuç elde edebilmek için sadece dogru trasport ve dogru analiz yeterli degildir.Analiz sonuçlarını etkileyen faktörler kısaca şu şekilde özetlenebilir:

Cinsiyet, ırk, yaş, beslenme, alkol, vücut agırlıgı, vücut aktivitesi, kan alımı sırasında vücudun pozisyonu, günlük bioritm, ilaçlar, gebelik, hemoglabinemi, bilirubinemi, hiperlipemidir.

KLİNİK LABORATUVAR TEST SONUÇLARINI ETKİLEYEN ANALİZ ÖNCESİ DEGİŞKENLER

DİYET

Venöz kanda besinlerin metabolik ürünleri artabilir. Glukoz, lipitler ve katekolaminler emilim sonrası hormonal etkiler nedeni ile degişim gösterebilirler. Kafein, katekolamin ve plazma renin miktarını arttırabilir. Glukoz ve lipit profilleri ölçümlerinde dogru sonuçlar elde etmek için örnekler açlıkta alınmalıdır. Biokimyasal analizler için son yemekten 12 saat sonra örnekler toplanmalıdır.

Diyet Gerektiren Testler

5 OH Indol Asetikasit; Idrar toplanmadan önce 3 gün ve idrar toplama sırasında seratonin (çikolata, muz, vanilya, portakal, limon, domates, ceviz, patlıcan, ananas, kahve, çay vb. içecekler)

Hidroksiprolin; Idrar toplamadan 3 gün önce ve idrar toplama sırasında dondurma, pasta, et, tavuk, balık, et suyu içeren gıdalar yenilmemelidir. Tiroid ilaçları, D vitamini, Fenebarbital, aspirin, C vitamini, kortikosteroidler ve östrojen gibi ilaçlar zorunlu durumlar dışında kullanılmamalı ve hekiminize bilgi verilmelidir.

Oxalat; Idrar toplamadan 3 gün önce ve idrar toplama sırasında ıspanak, çikolata, domates, çilek, dondurma, pasta, et, tavuk, balık yenilmemelidir. Ascorbikasit içeren ilaçlar zorunlu durumlar dışında alınmamalıdır.

EGZERSİZ

Fiziksel aktivitenin, izometrik yada izotonik oluşuna baglı olarak degişmek üzere,analit konsantrasyonları üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Agır egzersiz sonrası biokimyasal parametrelerden örnegin proteinüri, LD izoenzimleri ve Kreatin kinaz , CK – MB ve testesteron degerlerinde artış görülebilir.

TEDAVİ

Tedavide kullanılan ilaç izleminde örnekler en son doz dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Hepatotoksik ilaçlar karaciger enzimlerini artırabilirler. Plazma hacmini etkileyen ilaçlar protein konsantrasyonları, tam kan sayımı, kan üre azotu (BUN), demir, kalsiyum konsantrasyonlarını degiştirebilmektedir. Bununla birlikte bazı ilaçlar, bazı analitik yöntemler ile etkilişime girebilmektedirler.

Web Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi