Numune Taşıma İşlemi

NUMUNELERIN YURT IÇI MERKEZLERDEN LABORATUVARA TAŞIMA IŞLEMI

Numune Alma El Kitabı’ nda ve Hipokrat Laboratuvarı Test katalogu’ nda yer alan önerilere ve açıklamalara uygun olarak aldıgınız numuneleri ( miktar, saklama koşulu) travma ve basınç etkilerine dayanıklı, sızdırmaz kabın içine koyun (vida kapaklı tüp, agzı kapaklı sekonder tüp vs). Bu katalogta yer alan testler için alınması gereken numunelerin, belirtilen dayanıklılık şartlarında (uygun ısı koşullarında) transportunu gerçekleştirmeye özen gösteriniz. Numuneyi daha sonra numune taşıma çantası içerisindeki strafor/sünger in içine yerleştirip üstünü strafor kapakla kapatıp çantanın içine koyun. Böylece taşıma esnasında birincil kabında oluşan bir sızıntı olsa bile strafor tarafından ve numune taşıma çantası tarafından sızmanın önlenmesi amaçlanır. Çanta içerisinde soguk ortam oluşması için buz kasetleri kullanın. 2-8°C’de taşınması gereken örnekleri çantanın içindeki bölümlere yerleştirin, -20°C’de taşınması gereken örnekleri ise çantadaki buz kasetine temas edecek şekilde yerleştirin yada gerekiyorsa kuru buz e gönderin. Eksiksiz olarak doldurulmuş Test Talep Form unu çanta içerisindeki bölmeye koymayı ya da gelen kuryeye vermeyi unutmayın.

Şehir İçi

Hipokrat Laboratuvarında çalışılmak üzere belirlenmiş olan spesifik testler, kuryeler tarafından hafta içi ve cumartesi günü 08:00 ve 19:00 saatlerinde saatleri arasında merkezlerden alınarak Test Talep Form ları ve gönderen tarafından Kuryenin numuneleri aldıgı saat kısmını da mutlaka doldurulup gerekli kısımlar imzalanmış olarak Kurye Numune Teslim Alma Formu ile birlikte laboratuvara getirilip Numune Kabul ve Kayıt birimine teslim edilir. Lütfen, kurye tarafından size verilen Kurye Numune Teslim Alma Formu’nu doldurup imzalayınız.

Şehir Dışı

Dış merkezlerden gönderilen numuneler ise; numuneyi gönderen birim tarafından yukarda açıklandıgı şekilde hazırlanıp Test Talep Form ları doldurulup, kargoya teslim edilerek laboratuvara ulaştırılır.

Istanbul dışı anlaşmalı kurumlar için çanta içi ısı kontrolü yapabilmek için ayda 1 defa, Istanbul içi kurumlar için haftada 1 defa data logger kullanma talimatı ile birlikte gönderilir (Bkz. Data Logger kullanma talimatı) Çantalar açıldıktan sonra data logger ölçümleri yapılır ve kurum adı altında kayıt edilir.

Dondurulmuş numunelerin taşınması

Istek üzerine dondurulmuş numuneler müşterilerden, kuryelerin toplama saati dışında olsa dahi özel kurye ile aldırılır. ehir dışından gelen numuneler kuru buz ile gönderilir.

Acil Numuneler

Laboratuvarın Test Katalogunda yer alan sonuç bildirme zamanı dışında acil numune istemi oldugu durumlarda, Test Talep Formları üzerine büyük harfle ve kırmızı kalemle ACIL yazılıp, numuneyi almaya gelen kuryelere de bu konuda bilgi verilerek ve/ veya laboratuvar bu konuda telefonla bilgilendirilerek numuneler laboratuvara gönderilir. Eger kuryenin ugrama saati dışında ise telefonla laboratuvara bilgi verilip kuryenin talepte bulunan merkeze yönlendirilmesi saglanır. Laboratuvara geldikten sonra hemen işleme alınıp acil olarak örnekler çalışılır.

Web Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi